Contest: RU contest | SM3CER Contest Service | Contesting.com | WA7BNM Contest CalendarSpotkanie Zespołu SN0HQ 2019

Autor: Włodek SP6EQZ, data: 26 maja 2019 r.

W dniach 10 do 12 maja w ośrodku Sportowa Osada w Burzeninie odbyło się tradycyjne spotkanie członków Zespołu SN0HQ. W spotkaniu uczestniczyło, w szczytowym momencie, około 40 osób.


Uczestnicy spotkania, fot. SN0HQ

W spotkaniu udział wzięli między innymi Prezes PZK Waldemar 3Z6AEF oraz Wiceprezes ds. sportowych Tadeusz SP9HQJ. Obrady otworzył kapitan Zespołu Włodek SP6EQZ dziękując członkom zespołu za trud włożony w przygotowania i pracę w zawodach IARU HF Championship 2018.

W roku 2018 SN0HQ zajęło 4 miejsce w świecie z niewielką stratą punktową do 3 miejsca co było dużym postępem w stosunku do lat 2016 i 2017 (odpowiednio 17 i 13 miejsce).

Następnie głos zabrał Prezes PZK Waldemar 3Z6AEF dołączając się do gratulacji oraz przedstawiał aktualną sytuacje finansową i organizacyjną w PZK w świetle nadchodzącego Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów PZK.

Włodek SP6EQZ przedstawił szczegółową analizę wyników SN0HQ W ROKU 2018 porównując je z wynikami 10 czołowych zespołów HQ na świecie.

Analiza wykazała iż zajęliśmy następujące miejsca w świecie na poszczególnych pasmach:
  • Pasma 160m do 40m 2 miejsce,
  • 20m - 5 miejsce,
  • 15m - 3 miejsce,
  • 10m - 4 miejsce.

Tylko na 3 górnych pasmach należy szukać rezerw albowiem na 3 pasmach dolnych wyprzedza nas tylko zespół DA0HQ z dużą ilością QSO ze stacjami niemieckimi, na co nie mamy wpływu.

Marian SP6M, który przygotowywał log do wysyłki do organizatora, opisał najczęściej popełniane błędy w czasie logowania oraz wskazał na sposoby ich eliminacji.

Jurek SP6ZT, operator systemu informatycznego, opisał po raz kolejny system informatyczny SN0HQ oraz wymogi dotyczące komputerów i pracy w sieci rozległej.

Bardzo cenne były instrukcje Krzysztofa SP7GIQ, który opowiedział o korzystaniu z sieciowego clustera oraz sposobie filtracji napływających spotów oraz sposobie ich prezentacji.

Ostatnim punktem przedobiedniego programu był wybór stacji głównych i rezerwowych na poszczególnych pasmach. Ponieważ obsada była wstępnie przedstawiona i dyskutowana z gospodarzami poszczególnych lokalizacji do proponowanego grafiku wprowadzono tylko kilka uwag. Niestety już następnego dnia okazało się, że jedna z głównych lokalizacji będzie niedostępna i gorączkowo poszukujemy stacji głównej na 160m SSB.

Należy podkreślić, że na spotkaniu pojawiło się wielu nowych młodych operatorów dysponujących silnymi stacjami i umiejętnościami contestowymi, co było bardzo cenne jako, że w tym roku dwóch czołowych członków zespołu SP4MPG i SP7GIQ startuje w zawodach IARU indywidualne w ramach kwalifikacji do następnego WRTC. Część z nich otrzymała przydziały na kilku pasmach.

Po obiedzie trwały dyskusje techniczne w podgrupach. Dodatkowo Włodek SP6EQZ przedstawił prezentacje opisującą starty Zespołu SN0HQ w zawodach IARU HF Championship od początku w roku 1994 ze szczególnym uwzględnieniem roku 2018 oraz prezentację z wypraw Z23MD do Zimbabwe i XR0ZRC na wyspę Robinsona Crusoe w których uczestniczył w latach 2018 i 2019.

Spotkanie zakończyła uroczysta kolacja w trakcie której trwały przyjacielskie rozmowy i wymiana doświadczeń technicznych.

Pogoda nam dopisała i humory też. Spotkanie oceniam jako bardzo udane i potrzebne dla integracji zespołu i wymianie wzajemnych doświadczeń.

Mam nadzieję, iż tegoroczny start będzie bardziej udany i znów zajmiemy miejsce na "pudle".

Powrót

POLECAMY
SP EmCom Łączność Kryzysowa PZK
Amatorska Radiokomunikacja Satelitarna
Zawody Zielonogórskie
Nowe emisje cyfrowe
Lokalizacje radiostacji lubuskich
Lubuskie przemienniki