4 SQUARE K9AY by Bogdan SP3RBR

Na wiosnę 98 roku w Zgorzelcu Andrzej SP8NR powiedział:
- a może by tak zrobić muli-single w CQWW CW '98 ze Zgorzelca.

W pierwszym chwili pomyślałem sobie że to żarty.
Jak z miasta próbować poprawić wynik wyśrubowany w Siedleminie a którego nie udało Nam się poprawić w Kołaczkowie. Gdzie beverages, gdzie skuteczne anteny nadawcze na Low Bands ?
Andrzej odpowiada mi że beverages można spróbować zastąpic antenami typu K9AY a kawałek miejsca na postawienie 3 verticali do nadawania na 80m też się znajdzie.

No i przygotowania ruszyły.

Wiele miesięcy po tej pierwszej rozmowie zmontowaliśmy zestaw trzech tyczek z antenami K9AY oraz system fazowania i przełączania. Pamiętam do dziś jak po podłączeniu feedera do pojedyńczej ramki a następnie przełączeniu kierunku z zachodu na wschód Anglik wołający CQ DX na 3795 znikł z głośnika oraz z S-metra. Wiedzieliśmy więc, że obraz widziany na ekranie komputera może być prawdziwy. Głębokie tłumienie dla średnich kątów było faktem.

Później contest , następnie drugi. W czasie zawodów nie siedziałem na 80m.
Pytam Andrzeja i Wieśka HEQ jak działają anteny.
W odpowiedzi słyszę , że działają ale jak to Oni nie wiedzą. Po CQWW CW dostaje wreszcie odpowiedż w postaci wyniku (mnożnika na 80metrach).

MULTI/SINGLE

Lp Znak        Punkty   QSO  Strefy Kraje Rok

1. SQ6Z       8.775.480  5142   188  652  1998

Okazało się że dzięki ciężkiej pracy wielu ludzi i wiary Romana SP6RZ w powodzenie tego wielkiego zamieszania można było zrobić nowy rekord Polski z miasta.

W następnych latach w wielu QTH próbowano instalować K9AY głównie z ciekawości ale w większości znanych mi przypadków wszyscy popełniali ten sam błąd. Szczytem wszystkiego był widok K9AY powieszonej na maszcie u Krzysztofa GIQ jaki miałem okazje zaobserwować w czasie spotkania grupy SN0HQ.

Nie jest tak , że jak nie mamy miejsca na beverages to powiesimy sobie K9AY na maszcie flagowym przed wejsciem do naszego biura. Ta antena tak jak inne selektywne anteny odbiorcze potrzebuje jednak kawałek wolnego pola z dala od naszych masztów.

Im dalej tym lepiej.

Antena ta nie jest alternatywą dla beverages.

Budujemy ją tylko wtedy kiedy nie ma miejsca na 200 m drutu w określonym kierunku.

Z powodu mniejszego zapotrzebowania na przestrzeń jest szanasa uchronić ją od traktorów na polach przez cały rok. Pomagałem Jurkowi SP3BQ przygotować beverages do CQWW CW 2004 w trzecim tygodniu listopada. Właśnie kończylismy podłączanie ostanich kabli a tu zza miedzy wyjechał traktor. Traktorzysta zdziwiony, że tu jakieś druty przed nim a my zdziwieni, że tu śnieg pada, zimno jak cholera , sobota po południu on chce orać - no a my mamy problem.

Wielu z nas zadrości hektarów które mają do dyspozycji posiadacze beverages. Ale ten luksus trwa krótko i trzeba się naprawde po polach nabiegać.

Od 1998 roku chciałem sprawdzić czy komputerowy model 4 Square K9AY zadziała w polu tak samo jak na ekranie komputera.

Dzięki pomocy Tomka SP3DWQ , Marka SQ3JPM , Marcina SQ3HMM , Wieśka SP6HEQ Jurka SP3GEM , Janusza SP6IXF, Staszka SP3HRN po dwóch tygodniach ciężkiej walki z tym projektem udało się usłyszeć na paśmie że komputerowy model nie oszukuje w najmniejszym stopniu.

Przez kilka lat "googlania" w internecie zastanawiałem się dlaczego nikt nie opisał takiego zestawu antenowego.

Po tych dwóch tygodniach szukania błędów w poszczególnych elementach zestawu zrozumiałem , że pewnie wielu ludzi na świecie próbowało ten system uruchomić ale oddstąpili od projektu bo po pierwszym podłącznieu system nie działał lub działał jako tako.

Lutując kabelki w sześciu puszkach składajacych się na cały zestaw możliwości popełnienia najmniejszego błędu są ogromne.

Podłączając puszki do ramek K9AY też są możliwości zrobienia fuchy.

Upór moich kolegów i wiara w moje wyliczenia doprowadziły w końcu do usuniecia wszystkich błędów.

Radość wszystkich z uzyskanych efektów była olbrzymia.

Szampana polewano !!

........................

Co się składa na zestaw 4 square K9AY :

- pole 30 na 30metrów
- cztery tyczki po 7 metrów rozstawione w rogach kwadratu 20X20m
- drut na ramki 8 X 24 metry
- drut w izolacji na połączenie komutacji 4 X 15m
- pręty na uziemienia
- cztery puszki z transformatorami i przekaźnikami przłączającymi kierunki
- jedna puszka z układem fazowania 4 Square i przełączaniem kierunków
- zasilacz z manipulatorem zmiany kierunków i ze zwrotnicą w.cz. do zasilania całego systemu.
- feeder 50 om im dłuższy tym lepiej
- cztery kable 50om do płączenia puszki fazującej z czterema K9AY
- troche sznurka, taśmy izolacyjnej i gotowe.

A miała być mała, prosta antena.


Bogdan SP3RBRReszta na zdjęciach zrobionych na gorąco.26.02.2005

Clickable Image