Contest: RU contest | SM3CER Contest Service | Contesting.com | WA7BNM Contest CalendarDni Otwarte ZSP nr 4 w Nowej Soli

Autor: Krzysztof SQ3JPD, data: 2 kwietnia 2014 r.

27 marca 2014 r., na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli Pani mgr Iwony Małczak, Nowosolski Klub Krótkofalowców SP3KEY przygotował stanowisko łączności z okazji Dni Otwartych Szkoły. Projekt miał na celu propagowanie krótkofalarstwa wśród młodzieży i zaistnienia w świadomości młodych ludzi oraz środowiska pedagogicznego. Chcieliśmy aby ludzie mieli świadomość, że działamy i jesteśmy do dyspozycji.


Około trzy tygodnie wcześniej Pani Beata Górska-Rabczewska - nauczyciel przedmiotów zawodowych, odwiedziła nasz klub i poprosiła w imieniu dyrekcji szkoły o prezentację naszego hobby. Jest członkiem naszego klubu i choć nie ma licencji jest prawie krótkofalowcem. Chciałabym w ten sposób nawiązać bliższą współpracę szkoły z klubem na dłuższy czas. - powiedziała w trakcie rozmowy.


fot. ZSP 4
Krzysztof SQ3JPD sprawdza czy działa zielonogórski przemiennik.


Zgodziliśmy się bez wahania i niemal natychmiast powstała koncepcja wystawienia stoiska łączności. Projekt zakładał trzy aspekty:
  1. przygotowanie publikacji o krótkofalarstwie w postaci plakatów i ulotek, - zajął się tym Krzysztof SQ3JPD
  2. uruchomienie dwóch radiostacji pracujących na 2m i 40m - zajęli się tym Bogdan SP3RBR, Krzysztof SQ3JPD i Robert SP3IIZ
  3. prezentacja i obsługa radiostacji - zajęli się Bogdan SP3RBR i Stanisław SP3HRN

27 marca br. o godz. 930 byliśmy gotowi do pracy. Plakaty powieszone, ulotki , dyplomy i albumy z kartami QSL rozłożone. Literatura branżowa w postaci ostatnich numerów Świata Radia też dostępna.

Opracowany harmonogram zakładał przeprowadzenie grup uczniów przez poszczególne stanowiska. My jednak wykorzystaliśmy lokalizację naszego stanowiska, które mieściło się w holu głównym szkoły, aby zainteresować młodzież zanim dotrą do nas w grupie.

ZSP jest szkołą zawodową kształcącą w zakresie m.in. obsługi hotelarskiej, turystycznej, gastronomicznej czy też cyfrowych procesów graficznych, gdzie większość uczniów stanowią panie. Zatem zadanie mieliśmy niełatwe. Jakże byliśmy mile zaskoczeni, że dziewczyny były zainteresowane naszym stoiskiem.


fot. Krzysztof SQ3JPD
9:30 zaczynamy pracę. Stanisław SP3HRN i Bogdan SP3RBR mają już pierwszego słuchacza


Wciągu kliku godzin przewinęła się cała rzesza uczniów, którzy byli mniej lub bardziej zainteresowani naszym hobby. Padło wiele pytań, które nie pozostały bez odpowiedzi. Nawiązaliśmy kilkadziesiąt łączności na obu pasmach aby pokazać jak się przeprowadza łączność, że to nic trudnego. Uświadomiliśmy zwiedzającym, że wykorzystujemy w swoim hobby wiele częstotliwości i emisji aby w zależności od potrzeb nawiązać krótkie i dalekie łączności. Chcieliśmy pokazać, że potrafimy komunikować się z innymi ludźmi z dowolnego miejsca na ziemi bez rozbudowanej infrastruktury jaką jest np. technologia GSM.


fot. Krzysztof SQ3JPD
Chwalimy się dyplomami i prezentujemy karty QSL.


Oczywiście wiele osób była sceptycznie nastawiona do naszego hobby - przecież wystarczy włączyć komputer aby za pomocą Internetu porozmawiać z innymi osobami lub po prostu wyciągnąć telefon komórkowy. No cóż, wymienione technologie rozwijają się i stają się coraz bardziej dostępne jednak mają słabe punkty. Rozpostarcie wizji braku zasilania lub awarii infrastruktury operatorów telekomunikacyjnych lub po prostu braku zasięgu sygnału uświadomiła młodym ludziom dlaczego jesteśmy tak ważnym ogniwem we współczesnym świecie, a światowa Sieć Łączności Kryzysowej to jeden z aspektów krótkofalarstwa.


fot. Krzysztof SQ3JPD
Kolejna grupa uczniów została "oświecona". Stanisław SP3HRN i Bogdan SP3RBR przygotowują się do następnego występu.


Mamy nadzieję, że nasza prezentacja pokazała młodym ludziom czym jest krótkofalarstwo, że jest wiele gałęzi naszego hobby i każdy może znaleźć coś dla siebie.


Ulotka dystrybuowana na Dniu Otwartym ZSP nr 4 . - kliknij aby powiększyć.


Dziękujemy Pani Beacie Górskiej-Rabczewskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Nowej Soli za zaproszenie i umożliwienie wystawienia stanowiska z tzw. rozmachem.
Dziękujemy koleżankom i kolegom krótkofalowcom za frekwencję na pasmach.


PowrótPOLECAMY
SP EmCom Łączność Kryzysowa PZK
Amatorska Radiokomunikacja Satelitarna
Zawody Zielonogórskie
Nowe emisje cyfrowe
Lokalizacje radiostacji lubuskich
Lubuskie przemienniki