Kolejna alternatywa dla beverage's ?

© Maciej SP2XF


QTH Marcina SP2EKI leży na skraju niedużej miejscowości. Tuż za płotem zaczyna się prawdziwa wieś. Dzięki determinacji gospodarza stacji, sąsiad rolnik-hobbysta dał się przekonać, że nasze hobby też wymaga kawałka ziemi, jeśli ma powstać coś wyjątkowego. Latem 2010 udostępnił piękny kwadracik tuż za stawem, na którym postawiliśmy nadawczy 4SQ na 80m.

Widok anteny tuż po wschodzie słońca.

No ale wie Pan, jest jeszcze taka sprawa& Potrzebujemy też anteny odbiorcze... Pole w większości jest uprawiane, ale dało się przeforsować wariant zimowy. W sumie to ok. 4ha terenu, niemało, ale też nie za dużo. Z anteną na USA od początku był kłopot. Albo trafialiśmy z drutami w środek stawu, albo między budynki i antenę nadawczą. Efekt  mimo zaawansowanego rozwiązania, tj. dwóch sfazowanych drutów po 250m każdy - wciąż lepiej słychać na 4SQ, a masa stacji zgłaszających się na CQ nie zostaje obsłużona. Wiemy to na pewno.

Zaczęły się poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

Przez ostanie 2-3 lata pojawiło się sporo doniesień o rewelacyjnej (nawet lepszej niż długich bevs.) pracy układu 8-circle array. Całość koncepcji to 8 szt. odbiorczych verticali, ustawionych w okręgu. Aktywnym segmentem są tu zawsze 4 el. w kształcie prostokąta, zorientowanego na dany azymut. Maksymalna wydajność jest wtedy, gdy prostokąt ma wymiary ok. 1/4 na 5/8 lambda.

Pomyślałem sobie, żeby wypróbować to sztywno na jeden kierunek, ale zamiast dookólnych verticali zastosować ramki K9AY, które już jako pojedyncze anteny wykazują sporą kierunkowość. Wiadomo, że to się nie zsumuje matematycznie x4, ale model komputerowy pokazał prawie identyczną wiązkę w poziomie jak 320m drutu, przy jednocześnie gigantycznym F/B:

Model zrobiony w Mmana (TNX Andrzej SP8BRQ).

Elektrycznie, układ ten to dwie pary anten o rozstawie 0,5 do 0,6 lambda każda, połączonych następnie w układ end-fire, z przesuwnikiem 105-125 stopni. (Na razie dość prowizoryczne testy wykazały u nas lepsze F/B przy 120 st.) Reszta, jak na rysunku.

Schemat połączeń (SRI za jakość). Trafa T1 oraz T3 można wyeliminować stosując przesuwnik 25-omowy, czyli dwa koncentryki RG58 zlutowane razem.

Ciężko jest zrobić zdjęcie anten wykonanych z linki 1mm, ale w realu wygląda to mnie więcej tak:

Zestaw stoi w środku pola, ok. 100m od anteny nadawczej. To tyle zdań złożonych, pracę anteny opiszę w podpunktach: 1) 80% stacji lepiej odbieranych niż na 4SQ (dużo mniejsze tło) 2) 95% stacji lepiej odbieranych niż na 2x250m beverages (mniejsze tło, wyższe sygnały) 3) Nawet 20db większe tłumienie stacji z tyłu, niż na 4SQ czy beverages Po pierwszej nocy Marcin EKI natychmiast zażądał takiego samego zestawu na Japonie& Po rozmowach z Andrzejem SP8BRQ i Krzysztofem SP7GIQ uznałem jednak, że beverages powinny dostać jeszcze jedną szansę, z dala od verticali. W międzyczasie zapadła decyzja o starcie w ARRL na 80m. Dzień przed zawodami skróciliśmy bevs. do długości 2x160m. To dużo mniej, ale końce drutów znajdują się teraz w znacznej odległości od 4SQ i budynków. Antena zdecydowanie się wyciszyła i wydaje się pracować całkiem poprawnie. Jej skuteczność jest obecnie dość porównywalna z K9AY. Jednak dwie noce spędzone na 80m, które dały ponad 600 stacji z USA/VE nie zmieniły wrażenia, że to zestaw 4el. K9AY jest najlepszą antena do słuchania, jaką kiedykolwiek mieliśmy w tym QTH. W zasadzie w każdej sytuacji, bez względu czy chodziło o W1 czy W7  wolałem odbiór na K9AY.

ARRL CW 2011 - stanowisko gotowe do pracy.



* * *

Next step? 8-el. K9AY array? Oj, chyba nie tak łatwo&:




2011-03-04    SQ3JPM
failed to include estat