Z wizytą u SP7HT

© Henryk Kotowski, SM0JHF 2013.09.05


Pan Tadeusz, SP7HT, to z jednej strony nestor polskiego krótkofalarstwa, ale także uznany i ceniony poza granicami autorytet w wielu dziedzinach naszego hobby. SP7HT skończył już 75 lat, więc nie jest zwykłym "OM", ale raczej "OT", czyli Old Timer.


OT Tadeusz, SP7HT na swoim poletku antenowym koło Kielc.


Pierwszą licencję otrzymał w roku 1957, w pierwszej fali powojennego odprężenia nadzoru nad społeczeństwem. Mieszkał wtedy w Chełmie i przyznano mu znak SP8HT. Przeprowadzał się kilkakrotnie i używał też znaku SP5HT, zanim wylądował w Kielcach. Pracował przez 30 lat w Centrum Satelitarnym w Psarach koło Kielc. Nadal mieszka w Kielcach, ale ostatnio pracuje nad nowymi antenami na niskie pasma poza miastem. Kilka kilometrów w kierunku Chęcin, ma on swoje eksperymentalne poletko antenowe.


W starej przyczepie kampingowej jest cicho, ciepło i blisko do anten.


Na liście osiągnięć członków SP DX Clubu od dawna numerem jeden jest właśnie SP7HT. OT Tadeusz ma bardzo systematyczne, naukowe podejście do radioamatorstwa. Lubi eksperymentować, ale ma dobre podstawy teoretyczne w dziedzinie anten i propagacji. Od lat publikuje artykuły w formie drukowanej i w sieci, sam czyta wszystko, co w tych dziedzinach wpadnie mu w ręce.

Gdy zajrzałem do wiejskiego QTH SP7HT w sierpniu 2013 roku, aktualne były dwa projekty antenowe. Drutowe anteny są niefotogeniczne. Być może następnym razem zobaczę stojący maszt antenowy, który teraz spoczywa na ziemi, obok małej przyczepy kampingowej. Przyczepa jest używana jako radio shack czyli pomieszczenie radiowe, jest się blisko anten i nie przeszkadza się innym domownikom, szczególnie w nocy.


SP7HT planuje postawienie prawdziwego masztu antenowego.


Lista brakujących punktów DXCC jest bardzo krótka na wysokich pasmach, a na 80 metrach zawiera 28 pozycji, głównie z Pacyfiku. W dodatku ten kierunek jest trochę upośledzony w wiejskim QTH pana Tadeusza. Może postawienie dwudziestometrowego masztu nieco poprawi sytuację.


Praca przy budowie kierunkowej anteny na 3.5 MHz.


Biorąc pod uwagę niewielką moc i bardzo skromne anteny używane przez SP7HT przez całe życie, jego osiągnięcia DX-owe są wyjątkowe. W wielu dziedzinach życia dochodzi się do nieprzeciętnych wyników cierpliwością, wiedzą i wyczuciem.


2013-09-09    SQ3JPD