Contest: RU contest | SM3CER Contest Service | Contesting.com | WA7BNM Contest Calendar



Pożegnanie z D4B

Autor: Henryk Kotowski SM0JHF, data: 10 grudnia 2010 r.

Pożegnanie bez wcześniejszego poznania się ? Jakoś nie miałem okazji poznać stacji D4B na Monte Verde na Wyspach Zielonego Przylądka a przyszło już się żegnać. Ale tak czasami w życiu bywa, że ciekawych ludzi poznajemy dopiero na ich pogrzebie. W tym wypadku trudno mówić o pogrzebie bo nikt nie umarł. I do końca los stacji znanej jako D4B nie jest tak zupełnie przekreślony, sporo zależy od nowego właściciela.

Jeszcze we wrześniu 2005 rozmawiałem z Alexandrem, 4L5A - twórcą i właścicielem stacji D4B - na temat spotkania się z nim na Monte Verde w październiku. Na samym początku października pojawił się komunikat na stronie internetowej Alexandra - www.qsl.net/d44tt - o zakończeniu projektu D4B. Moja intuicja podpowiadała mi, że sprawa nie jest tak prosta i oczywista jak to mogło wyglądać na pierwszy rzut oka. Tekst nie był napisany przez Alexandra, ktoś mu w tym pomógł lub za niego napisał.

Ten rejon Atlantyku od niedawna leży w centrum zwiększonego zainteresowania USA i NATO, już w styczniu rozpoczną się tam ćwiczenia tych sił. Płaski teren Monte Verde nadaje się też doskonale na lądowisko dla pojazdów UFO i może odgórnie przekonano Alexandra o tym. Może komitet Bardzo Ważnych Zwodów zasugerował, że bez względu na ilość łączności w zawodach, punkty karne i tak uniemożliwią mu zajęcie pierwszego miejsca.
Spekulować można bez końca i sporo różnych plotek krąży w tym temacie. Postanowiłem na tyle na ile to możliwe zbadać sprawę na miejscu.


Widok z portu w Mindelo na wzgórze Monte Verde


16-go listopada 2005 wjechałem po raz pierwszy na szczyt Monte Verde. Stoją tam jeszcze cztery 40-metrowe maszty ale nie ma ani jednej anteny, budynek jest całkowicie opróżniony.


40-metrowy maszt, te maszty używane były do drutowych anten na niskie pasma.



Wnętrze pustego domu gdzie mieściła się stacja D4B,
Carlos D44AC przy wyjściu po prawej, w środku pozycja operatora.


W ciągu kilku tygodni października i listopada spakowano wszystko co się dało do kontenera i wysłano do jednego z afrykańskich krajów. Część urządzeń i anten otrzymał Carlos D44AC i właśnie byłem świadkiem gdy jeden z teleskopowych masztów z D4B został przewieziony i postawiony koło domu Carlosa w Mindelo.


Załadunek jednego z masztów na ciężarówkę...



...i wyładunek w Mindelo koło domu Carlosa D44AC


Wzmocniona stacja D44AC będzie lepiej słyszana a Carlos nadal chętnie widzi gości w swoim domu.


Opti Beam - 16-elementowa antena u D44AC w Mindelo


Niewiele dowiedziałem się na miejscu o prawdziwej przyczynie zamknięcia stacji D4B. Dowiedziałem się natomiast jak wiele sprzętu, pieniędzy i pracy włożono w ten projekt. Zaczęło się to dość niewinnie od wizyty Alexandra w Mindelo w marcu 2002. Nadając pod znakiem Carlosa w zawodach CQ WPX pobił rekord świata na 28 MHz SSB.

W ciągu kilku miesięcy zbudowano na zlecenie Alexandra dom i stację na szczycie 750-metrowego szczytu Monte Verde. Od października 2002 rozpoczęła się wirtuozerska seria udziału w dużych i trudnych zawodach. Pełna lista wyników Alexandra jest na jego witrynie internetowej.

Przez 36 miesięcy trwała walka z destrukcyjnym klimatem Monte Verde. Wymieniono setki metrów kabli, obrotnice, anteny. Przed każdymi zawodami trzeba było poświęcać coraz więcej czasu na naprawy. Oprócz lokalnych pomocników, których organizował Carlos, przewinęło się tu sporo radioamatorów z Europy, czasami z firm produkujących sprzęt.

Budynek stacji D4B
(niestety teraz już pusty - dop. SP3DWQ)


Alexander przylatywał zwykle na kilka dni przed zawodami z Moskwy. Już sam taki lot jest bardzo wyczerpujący, ale on najczęściej zabierał się do intensywnej pracy natychmiast po przybyciu na miejsce.

Bez względu na zakończenie, trzeba przyznać, że Alexander dokonał niezwykłego czynu, łącząc swoją osobistą energię, wyjątkowy talent operatorski i odpowiednie środki materialne. Można śmiało określić historię stacji D4B jako historyczne wydarzenie w dziedzinie zawodów krótkofalarskich.

Mam nadzieję, że bohater niniejszego artykułu kiedyś sam opisze tę historię.

!73 Henryk



Powrót







POLECAMY
SP EmCom Łączność Kryzysowa PZK
Amatorska Radiokomunikacja Satelitarna
Zawody Zielonogórskie
Nowe emisje cyfrowe
Lokalizacje radiostacji lubuskich
Lubuskie przemienniki