-- 4 SQUARE --

tekst i zdjęcia:  Andrzej SP8BRQ

    Założenie było proste, antena ma się zmieścić na działce o szerokości 35 metrów.

Wybrałem układ z podniesionymi radialami ,każdy vertical ma po dwa radiale o długości 13m zamontowane 3 metry nad ziemią. Końce radiali poprzez izolatory są podwieszone na wysokości 3 m do górnych odciągów podtrzymujących maszt(cztery punkty w kwadracie o boku ok. 34m) co w znacznym stopniu upraszcza konstrukcję. Części pionowe mają po około 23 metry dla 3.79 Mhz a dla 3,51 Mhz będzie w miejscu zasilania dodawana indukcyjność wydłużająca . Poniżej widok ekranu z programu EZNEC przedstawiający między innymi jedną z charakterystyk i wygląd zewnętrzny. W symulacji uwzględnione były takie elementy jak maszt , odciągi podzielone izolatorami i rozpory na szczycie masztu, stąd rysunek wydaje się być trochę mało czytelny.




Układ fazowania jest zoptymalizowany dla f=3650 kHz i został wykonany z kabla koncentrycznego 75 om poza odcinkiem 1/2 lambda x k który jest zastąpiony transformatorem 1:1 nawiniętym na rdzeniu toroidalnym. Takie rozwiązanie chciałem wypróbować w pierwszej kolejności, po prostu zastępuje on w tym układzie około 34 m kabla koncentrycznego . Fazownik jest wykonany dokładnie wg. wymiarów uzyskanych z eznec-a , elementy pionowe wymagały dostrojenia . Ważnym elementem jest zastosowanie chook balun-ów w miejscu zasilania każdego verticala i oczywiście prawidłowe obliczenie długości linii fazujących (wsp. skrócenia). Całość w wersji próbnej przezimowała w reklamówce pod masztem.





Liczne próby i porównania pokazały że antena mimo swojej prostoty pracuje bardzo przyzwoicie. Pomiary lokalne ze stacjami z Rzeszowa (6km) pokazały że F/B jest na poziomie przekraczającym 20dB .W łącznościach dx-owych były przypadki że przy raporcie 59+10dB i więcej po przełączeniu na "tył" mój sygnał nie był odbierany, Porównanie z moją drugą anteną tj. 2el delta loop pokazało że godziny spędzone na drabinie na mrozie hi , nie poszły na marne. W każdym przypadku raport od dx-a na 4square był o 4 do 6 dB lepszy. Bardzo dobrze pracuje też po stronie odbiorczej, w kilku przypadkach stwierdziłem że, nawet lepiej niż 180m Beveridge.

( Trochę "poprawiłem" rzeczywistość by pionowe elementy anteny
były lepiej widoczne na zdjęciach. Tomek )





Clickable Image Comment Comment

22-03-2003
Strona przygotowana przez SP3DWQ