Z wizytą na stacji CR3L

© Henryk Kotowski, SM0JHF 2013.11.15


Madera stała się bardzo popularnym miejscem od czasu rozbudowania lotniska na wyspie. Równocześnie zbudowano wiele autostrad, tuneli i wiaduktów. Urok prysł i południowa część Madery stała się stresującą metropolią. Pierwszy raz odwiedziłem Maderę 20 lat temu. Trzeba było wtedy starać się o tymczasowe zezwolenie na nadawanie, a wśród tubylców był podział co do tego jak traktować turystów-radioamatorów.


Stacja CR3L w czasie zawodów CQ WW CW 2012. Wszystkie anteny instaluje się przed zawodami i demontuje po zawodach.


Grupa starszych nadawców zwalczała przyjezdnych, natomiast wśród radioamatorów młodszego pokolenia dominowała ciekawość i otwartość. Goście przywozili ze sobą nowoczesny sprzęt, pokazywali nowe technologie i techniki operatorskie. Swiat się kurczył poprzez rozwój Internetu i lotnictwa. Przez te 20 lat odwiedziłem Maderę kilka razy i obserwowałem bardzo szybko zachodzące zmiany. Po każdej wizycie obiecywałem sobie, że to ostatni raz, ale z wiekiem staję się wygodny, a Madera ma bardzo wysoki standard.


Widok na stację CR3L od północy. W głębi widać pensjonat.


Poza tym jest bardzo estetyczna i zadbana, urozmaicona krajobrazowo i klimatycznie. Dla radioamatorów ma jeszcze tę zaletę, że zaliczana jest do Afryki, co daje więcej punktów w zawodach krótkofalarskich. Dziś w każdych dużych zawodach można usłyszeć kilka stacji z Madery. Turyści używają obecnie prefiksu CT9 przed swoim znakiem wywoławczym, natomiast lokalni nadawcy nadal mają prefiks CT3. Dodatkowo stosowane są prefiksy CS3, CS9, CR3, CR9, CQ3, CQ9 i CT9. Dotyczy to stacji okolicznościowych i contestowych.


Prawa strona pomieszczenia stacyjnego: Mikail, UA9PM, stoi przy radiostacji, bliżej siedzi Ulf, DL5AXX - obydwaj nadają na 21 MHz, a najbliżej Ulrich, DJ2YA, przesłuchuje pasmo 14 MHy.


Jedną z takich stacji contestowych odwiedziłem podczas zawodów CQ WW, czyli na gorącym uczynku. Znak CR3L używany jest od pewnego czasu z QTH, którym dysponuje Walter, DJ6QT. Zaczął on przyjeżdżać na Maderę i nadawać już w roku 1969. Stacja CR3L znajduje się na północnym-wschodzie wyspy w wiosce Santana. Przy pensjonacie Dom cioci Klementyny stoi drewniana chata, typowa dla tego rejonu, wyposażona w stanowiska dla kilka operatorów.


Widok z głębi pomieszczenia stacji: Mikail, UA9PM, najbliżej obiektywu, dalej Ulf, DL5AXX, a najdalej Ulirch, DJ2YA.


Stacja jest wynajmowana od kilkunastu lat i przewinęło się tutaj wielu radioamatorów, głównie z Niemiec. Na większe zawody zwykle przyjeżdżaja grupy. W zawodach CQ WW, ostatnio ulubioną kategorią jest praca na dwóch nadajnikach z wieloma operatorami - M/2. Za każdym razem skład takiej grupy jest trochę inny. W listopadzie 2012 było w niej sześciu Niemców i trzech Rosjan. Zajęli kolejny raz pierwsze miejsce na świecie przeprowadzając 13574 łączności, średnio 282 na godzinę. Madera ma doskonałe położenie pod względem propagacji do dużych skupisk radioamatorów i dlatego jest tak popularna wśród wyczynowych operatorów.


Chwila przerwy w nadawaniu, po lewej Gena, UA9MA, a po prawej Ulf, DL5AXX.


Tu trzeba podkreślić, że zaleta Madery w zawodach dotyczy tylko północnego wybrzeża wyspy; południowa część odseparowana jest od atrakcyjnych kierunków wysokimi górami. To też tłumaczy słabe i dość sporadycznie docierające do nas emisje właśnie z południowej strony. Na południowek stronie jest przynajmniej kilkunastu aktywnych tubylców i większość hoteli, z których gościnnie nadają turyści. Sąsiednia wyspa, wchodząca w skład archipelagu Madery to Porto Santo, która jest płaska i piaszczysta, ale ma niewielu mieszkańców i może przyjąć ograniczoną ilość turystów. Gdy odwiedziłem Porto Santo w latach 90. próbował tam budować duże anteny na zawody Hernani, CT3BX, ale zniechęciły go dość szybko silne wiatry w okresie zimowym.


Lewa strona pomieszczenia stacji CR3L: przy oknie Ruslan, UA9ONJ z Novosybirska, bliżej Jan, DL7JV, z Berlina. Nadają na 28 MHz.


Na głównej wyspie archipelagu lokalni radioamatorzy zainteresowani zawodami przez kilka lat organizowali małe fermy antenowe przy polu golfowym w Santo da Serra, ale zmęczyły ich niszczące sztormy. Przenieśli się na zachodni cypel, w miejsce mniej odsłonięte.

Na stacji CR3L w Santana jest tylko jeden stały maszt antenowy. Wszystkie pozostałe anteny stawiane są przed zawodami i rozmontywane po zawodach. Dlatego kategorie z wieloma operatorami są tutaj faworyzowane; po prostu potrzeba kilku osób do prac antenowych.


Pozycja 28 MHz: najbliżej Ruslan, UA9ONJ, dalej Jan, DL7JV, a w głębi Gena, UA9MA, z Omska, czeka na swoją zmianę.


W mniejszych zawodach wystarcza antena, która jest zainstalowana tu na stałe. Jeśli ktoś chce nadawać np. w SP DX Contest to nie musi poświęcić wiele czasu na przygotowania.

W tegorocznych zawodach CQ WW CW, za tydzień, można będzie usłyszeć ponownie ekipę CR3L, choć zapewne w trochę zmienionym składzie.


Ruslana, UA9ONJ, zastąpił Gena, UA9MA.



Arno, DL1CW, w pensjonacie, właśnie ma zamiar pospać trochę. W szybie okiennej widać odbicie anten.



Pensjonat, w którym mieszkają radioamatorzy przyjeżdżający do stacji CR3L.


2013-11-21    SQ3JPD