Z wizytą u S57DX

© Henryk Kotowski, SM0JHF 2013.10.20


Slavko, S57DX, obchodzi w tym roku czterdziestolecie działalności radioamatorskiej. W roku 1973, gdy miał 16 lat, zaczął nadawać z klubu YU3EIJ. Po pięciu latach dostał własny znak YU3TUX, potem YU3BQ, a zmienił go na aktualny w roku 1992. Z małą poprawką, ponieważ bardziej aktualnie, latem 2013, używał znaku okolicznościowego S573DX, właśnie z okazji jubileuszu. Druga poprawka to, że akurat teraz gdy piszę ten raport, Slavko jest na wyspie Lampedusa w zespole IG9Y, czyli najbardziej aktualnie używa właśnie znaku ekspedycji.


Slavko, S57DX, przed siedzibą klubu - wspólnej stacji.


Ale z aktualnościami tak jest, że szybko przestają być aktualne, więc uznajmy S57DX za aktualny. Przez 21 lat używania tego znaku zalogował Slavko około 360 tysięcy QSO. Od czasu gdy jest on na emeryturze, nadaje codziennie, choć nie ma w domu praktycznie żadnego sprzętu ani anten. Popularny w Słowenii model uprawiania zaawansowego radioamatorstwa oparty jest na grupach, które wspólnie budują i eksploatują dobrze położone stacje, najczęściej na wzgórzach, z dala od zakłóceń współczesnej cywilizacji. To wyjaśnia dużą ilość silnych stacji ze Słowenii w zawodach i sporą gamę znaków wywoławczych, ponieważ operatorzy najczęściej używają własnych znaków.

W klubie jest w zasadzie miejsce dla jednego operatora, ale jakoś sie dogadujemy - Slavko, S57DX.


Slavko, S57DX, mieszka w niewielkim miasteczku Vrhnika niedaleko stolicy kraju, bardzo ładnego miasta Ljubljana. Stacja klubowa leży kilka kilometrów od miasteczka, na wzniesieniu w lesie.Radioamatorzy dysponują budynkiem, który formalnie należy do wojska. Rozrzucone wokół budynku, wśród drzew, stoją trzy wysokie maszty.



Slavko był jednym z bardziej aktywnych budowniczych anten. Ma doświadczenie i odpowiednie umiejętności. Dzięki nim, kilka lat temu został zwerbowany do pracy przy instalacjach antenowych w Sudanie dla ONZ. Przez kilka miesięcy nadawał jako ST2R w roku 2007.



Ulubioną emisją S57DX jest telegrafia, ale nadaje także na SSB i emisjami cyfrowymi. Wyjazd na Lampedusę ma na celu także udział w zawodach CQ WW SSB, co świadczy, że jest sprawny także gardłowo, a nie wyłącznie telegraficznie.



Wspólna stacja ma znak klubowy S59EIJ. Wśród członków klubu jest młodszy brat Slavka Janez, S51DX, żona Slavka Pavla, S56DX, Dana, S53T, Rado, S59ZZ, Jure, S57XX. Sprzęt w klubie jest dość nowoczesny, ale w sensownej ilości. Jeden transceiver, dwa wzmacniacze, urządzenia pomocnicze.

Była to moja pierwsza wizyta w Słowenii i ten niewielki kraj zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. A szczególnie dobre wrażenie zrobili radioamatorzy i ich podejście do naszego wspólnego hobby. Nie wyobrażam sobie takich rozwiązań w Polsce, gdzie skłócenie bez powodu jest nagminne.


2013-10-28    SQ3JPD