Biuletyn dla krótkofalarzy Nr 3

Rok 3
Numer 3
Wydanie 1
Kwiecień 1
2005


Redaktor Naczelny Henryk Kotowski SM0JHF
Zastępca Redaktora Naczelnego SM0JHF
Sekretarz Redakcji SM0JHF
Rada Programowa SM0JHF
Kasę Wziął SM0JHF


Wszystkie opublikowane tu wiadomości i informacje pochodzą z nieoficjalnych źródeł, prywatnych zbiorów, zasłyszanych plotek lub zostały zmyślone z chęci zysku.


AP1RIL/SubMarine

W tym roku, na przełomie marca i kwietnia, będzie uruchomiona okolicznościowa stacja z pokładu łodzi podwodnej w miejscu na Atlantyku, skąd poprzednio co roku nadawała stacja AP1RIL. Ponieważ skała z której od lat nadawano została zatopiona przez wody oceanu, pośpiesznie zorganizowano ekspedycję łodzią podwodną, która zakotwiczy pod powierzchnią wody. Ze względu na charakterystykę fal radiowych promieniowanych w wodzie aktywność ograniczona będzie tylko do 137 kHz i emisji cyfrowych.

Karty QSL będą wysyłane automatycznie (po otrzymaniu wpłaty przez PayPal na konto redakcji biuletynu).


POST CONTEST

Najnowsza wersja programu do logowania TC (Total Contest) zawiera moduł (plug-in) Post Contest (Po zawodach). Moduł umożliwia wpisywanie łączności po zawodach, które były zapisane na papierze, poprzez odczytywanie logu na głos - Voice Recognition, oraz daje rozluźniający masaż operatorowi. Nielegalne kopie programu nie dają tych możliwości.

Moduł PostContest sprzedaje redakcja po promocyjnej cenie.

Na zdjęciu Barry VK2BJ po zawodach, w których pierwszy raz używał programu TC PostContest.


FARBA DO ANTEN

Pokazała się na rynku krótkofalarskim farba do anten, która drastycznie zmniejsza współczynnik fali stojącej (SWR) przy nadawaniu i poprawia stosunek sygnału do szumu (S/N) przy odbiorze. Norbert SP5HGB pokrywa nową farbą elementy anteny u Krzysztofa SP7GIQ.

Farba jest do nabycia w naszej redakcji.



DXCC BEZ NADAJNIKA

Przy wzrastających ograniczeniach emitowania fal radiowych, coraz większych antenach u niektórych kolegów i gorszej dysplinie wśród krótkofalowców - redakcja biuletynu opracowała bardzo skuteczną metodę zdobycia potwierdzeń (kart QSL) od stacji DXowych.

Pierwszym krokiem jest wyszukanie aktywnego radioamatora, który dysponuje dużymi antenami, umiejętnościami i samozaparciem. Następnie wybieramy sobie znak wywoławczy bardzo podobny do znaku tego wybranego radioamatora. Np. jeśli wybrany przez nas aktywny radioamator ma znak KC1XX, to my staramy sie o znak KC1XP. Jeśli nasz wybraniec ma znak SP2FAX to wybieramy sobie odpowiedni do tego znak wywoławczy. Chodzi o to, aby znak wywoławczy różnił się tylko ostatnią literą w taki sposób, że pomyłka jest możliwa na skutek zamienienia miejscami kropek i kresek telegraficznych lub użycia zbliżonego słowa przy literowaniu.

Następnie śledzimy pracę ekspedycji, najlepiej na DX-cluster lub na internecie, bo obsługa odbiornika wymaga jednak pewnych umiejętności a dobry odbiornik jest kosztowny. Gdy dowiadujemy się, że SP2FAX nawiązał łączność z ekspedycją, natychmiast wysyłamy swoją kartę QSL. Do karty dołączamy list wyjaśniający, że operator ekspedycji pomylił się w odbiorze naszego znaku, do listu dołączamy dyplom honorowy "I Like Amateur Radio" i kilka skopiowanych banknotów. QSL Manger ekspedycji akceptuje wyjaśnienia i załączniki i wysyła nam kartę. Gdy po jakimś czasie kolega SP2FAX wyśle swoją kartę, co jest wątpliwe bo przecież on ma już wszystko potwierdzone, to w logu ekspedycji naprawdę jest jego znak wywoławczy i też dostanie potwierdzenie. Czyli wilk syty i owca cała.

Użyte tu znaki wybrano przypadkowo w celu poglądowym i nie mają one nic wspólnego z rzeczywistymi ich właścicielami.

Komputerowy program do analizy DX-cluster jest do nabycia w redakcji z gwarancją DXCC w ciągu 30 dni.


MODŁY

Aby antena funkcjonowała dobrze nie wystarczy poświęcenie jej przez przedstawiciela kościoła. Odwrotnie, stwarza to wyjątkowe luki w charakterystyce promieniowania anteny, która działa tylko na regiony objęte tym właśnie kościołem. Po to aby mieć dobry sygnał w innych rejonach trzeba odprawić selektywne modły. Na zdjęciu Jurek SP3GEM na kolanach zwrócony w odpowiednim kierunku przy swojej nowej antenie na 80 metrów. Po modłach zrobił 100 łączności ze stacjami HZ na 3.8 MHz z raportami 59.

Redakcja oferuje azymutalne mapy świata ze wskazówkami jakie modły są zalecane w których rejonach ale bez 100-procentowej gwarancji.


KARTY DO DXCC

Od 1-go kwietnia 2005 weryfikacja kart do DXCC będzie wymagała dodatkowych informacji, np. jaka antena była użyta do łączności i którą drogą szła fala elektromagnetyczna. Na zdjęciu Falk DK7YY, DXCC Card Checker, przesłuchuje krótkofalowca, który dokładnie pokazuje drogę swoich fal elektromagnetycznych w łączności z Koreą Północną długą drogą (long path propagation)

oraz pokazuje jakiej wielkości była antena.

Redakcja nie ma wpływu na drogę fal elektromagnetycznych ale ma znajomości.


NOWA DEFINICJA "ASSISTED" W ZAWODACH KRÓTKOFALARSKICH

Według słownika angielsko-polskiego słowo "assist" znaczy "pomagać, asystować". Dlatego nowa definicja kategorii "assisted" w zawodach określa tylko przypadki kiedy ktoś inny pomaga np. przy przenoszeniu sprzętu przed zawodami lub asystuje w czasie zawodów. Okazuje się na podstawie dokumentacji fotograficznej zdobytej przez naszą redakcję, że "ręka rękę myje" i ci sami koledzy nawzajem sobie pomagają w kategorii "Assisted". Macki tej zorganizowanej grupy sięgaja nawet do innych krajów.

Waldek SM0TQX pomaga Kazikowi SP2FAX nieść sprzęt przed zawodami w kategorii Assisted.


Roman US5WDX asystuje Waldkowi SM0TQX nadającemu w kategorii Assisted.


Kazik SP2FAX asystuje Romanowi US5WDX, biorącemu udział w zawodach oczywiście w kategorii Assisted.

Redakcja odnajmuje na godziny asystentów na zawody w kategorii "Assisted".


NOWA KATEGORIA W ZAWODACH

W przeludnionych krajach jest mało radiostacji w stosunku do mieszkańców, np w Indiach stosunek ten jest 1:100,000. W wielu krajach afrykanskich stosunek ten jest dużo większy, czasami 1:10,000,000. Dlatego organizatorzy zawodow wprowadzają nowe kategorie aby zachecić do uczestnictwa jak najwięcej osób. Pierwszym krokiem jest kategoria SR2O czyli Single Radio 2 Operators (jedno radio dwóch operatorów).

Bardzo słuszna decyzja, uważa nasza redakcja.



SPOWIEDŹ PRZEZ RADIO

W konkurencji z Internetem radio nie poddaje się. Choć przez internet można np dokonywać transakcji bankowych lub składać deklaracje podatkowe to jednak radio daje inne możliwości załatwiania ważnych spraw. Jedną z takich spraw jest spowiedź na odległość. Wyliczanie grzechów e-mailem jest kłopotliwe bo nie zawsze wiadomo jaka jest ich poprawna pisownia. Przez radio w większości przypadków rozgrzeszenie otrzymuje się bezpośrednio w czasie łączności. W ciężkich przypadkach trzeba wysłać zaadresowaną do siebie kopertę i odpowiednie załączniki aby dostać pisemne rozgrzeszenie.

Redakcja biuletynu dysponuje formularzami rozgrzeszenia bez wpisanych danych osobowych, zamówienia prosimy kierować przy pomocy internetu z podaniem numeru karty kredytowej.


ZGŁASZANE WYNIKI W ZAWODACH

Na skutek występujących rozbieżności pomiędzy zgłaszanymi a ostatecznymi wynikami w zawodach zostaną wprowadzone osobiste przesłuchania uczestników zawodów przez reprezentantów d/s sportowych we wszystkich krajach organizujących zawody. Nie wystarczą podpisane deklaracje i występowania tej samej stacji w logach innych uczestnikow. Reprezentanci organizatorów będą mieli prawo przeprowadzać wyrywkowe kontrole i przesłuchania w obecności świadków. Na zdjęciu przedstawiciel organizatora zawodów przepytuje kolegę Drzewieckiego na okoliczność zgłoszonego wyniku w ostatnich zawodach SP DX Contest.

Redakcja biuletynu rozprowadza małe komputery PDA z przydatnym na takie sytuacje oprogramowaniem i pamięcią wystarczającą na dzienniki (logi) ze 100 zawodów.


ROZWIĄZANIE ZAGADKI PLĄCZACZYCH SIĘ DRUTÓW ANTENOWYCH

Od wielu lat dokuczają każdemu, kto wiesza drutowe anteny, plączące się kable, linki i druty nawet gdy są starannie rozwijane z rolki. Dzisiejsza technika symulacji komputerowej pozwala na rozwiązanie takich problemów. Po wprowadzeniu wszystkich dostępnych informacji o pochodzeniu rolki drutu lub linki oraz miejscu gdzie ją się rozwija otrzymuje się szczegółową instrukcję jak postepować aby się nie plątała. Okazało się, że największy wpływ na plątanie się drutu wywiera rotacja Ziemi. W zależności od tego czy rolka była zwijana zgodnie z obrotem kuli ziemskiej, jaka była faza Ksieżyca, czy było to na północnej czy południowej półkuli, czy rolka była zwijana pionowo czy poziomo i jaka byla w tym czasie aktywność Słońca, komputer pokazuje trójwymiarowo wskazówki jak dokładnie rozwijać rolkę. Nowe normy UE nakazują odpowiednie oznakowanie produktów.

Najlepsze rezultaty uzyskuje się gdy rozwija się rolkę bezpośrednio po nawinięciu jej w fabryce tylko w odwrotnym kierunku. Drut się nie plącze. Tylko na cholerę było go zwijać skoro natychmiast się go rozwija ?



Nigdy więcej !

Unikniesz takich sytuacji kupując w naszej redakcji program do rozwijania rolek drutu, kabla lub linki.



Wszystkie teksty i fotografie
Henryk Kotowski
copyright 2005



Clickable Image Comment Comment

1-04-2005
Strona przygotowana przez Tomka SP3DWQ
E-mail: SP3KEY