Z wizytą u SP5KP

© Henryk Kotowski, SM0JHF 2013.08.04


Krzysztof, SP5KP, to klasyczny przykład wzorcowego radioamatora. Podchodzi poważnie i systematycznie do naszego hobby, ale bez ekstrawagancji. Nadaje niemal wszystkimi rodzajami emisji i na wielu pasmach, potrafi budować urządzenia radionadawcze, naprawiać je lub modyfikować, doskonale radzi sobie z wykorzystaniem komputera do współpracy z radiem, jest dobrym i doświadczonym operatorem w zawodach i wytrwałym łowcą DX-ów. Przeprowadził blisko ćwierć miliona łączności od czasu, gdy uzyskał licencję i znak wywoławczy SP8DYO w roku 1969.



Droga do własnego znaku nie była łatwa. Mieszkał w małej miejscowości i dojeżdżał do szkoły w Łukowie. Zainteresował się amatorskimi rozmowami w paśmie 40-metrowym, odbieranymi na domowym radioodbiorniku. Na Poczcie w Łukowie powstał klub nasłuchowy i ulubionym sprawdzianem umiejętności był udział w zawodach stacji klubowych SP-K w kategorii SWL. W okolicy nie było aktywnych radioamatorów, więc nauka do egzaminu była utrudniona.



W połowie lat 70. przeniósł się na stałe do Łukowa, a przy okazji zmieniono podział kraju na rejony i jego znak na SP5DYO. W roku 1991 zmienił znak na SP5KP, aby łatwiej kojarzył się z jego inicjałami. W zawodach używa znaku 3Z5W, ale przez kilka lat nadawał pod znakiem SN5N. Często nadaje też pod znakiem rodzinnego klubu SP8YES, a dwoje z jego dzieci posiada licencję: Anna jest SQ5YL, a Paweł SQ5PZ.



Sytuacja antenowa nie jest korzystna, gdy mieszka się w budynku z wieloma mieszkaniami. Biorąc to pod uwagę, osiągnięcia Krzysztofa są jeszcze bardziej zadziwiające. Zdobył dziesiątki pucharów i dyplomów, ma 338 potwierdzeń z listy SP DX Clubu i 4415 punktów w SP DX Maratonie (stan z sierpnia 2013). Z jego inicjatywy powstał program Polskie Gminy Award, i związane z tym zawody. Stworzył, wspólnie z SP8WQX, pierwszy w Polsce program komputerowy automatycznie rozliczający zawody z nadesłanych logów. Rejon, w którym mieszka Krzysztof, nie słynie z aktywności radiowej i nie ma bogatej tradycji, tym bardziej godne uwagi są jego dokonania.





2013-08-25    SQ3JPD