Z wizytą 4O3A

© Henryk Kotowski, SM0JHF 2013.10.06


Latem roku 2006 Czarnogóra odłączyła się od Serbii i ogłosiła niepodległość. Nowy podmiot DXCC otrzymał od ITU prefiks 4O. Ranko Boca, zapalony radioamator czarnogórski, zaczął używać znaku 4O3A zamiast dotychczasowego YT6A. Miał już wtedy na swoim koncie wiele dobrych wyników w dużych zawodach, a na wzgórzu, przy wejściu do zatoki Kotor, nieprzeciętną stację.



Budowę stacji rozpoczął pod koniec lat dziewięćdziesiątych, gdy powrócił do domu po wojnie bałkańskiej. Na wzgórzu Obosnik istniał już wcześniej wojskowy punkt obserwacyjny, ale droga na szczyt była niezwykle ciężka dla cywilów. Przez kilka lat Ranko zajeździł na śmierć dwa samochody terenowe Land Rover.


Po lewej maszty 4O3A. Po prawej instalacje wojskowo-komercyjne. Szczyt Obosnik.


Wybudował obszerny budynek, postawił pierwszy maszt i rozpoczął proces, który trwa do tej pory: rozbudowa stacji i bardzo duża aktywność we wszystkich zawodach. Ranko skupił wokół siebie kilku zapaleńców i otworzył progi swojej stacji dla gości z daleka i z bliska. Ja odwiedziłem 4O3A pod koniec września roku 2013. Trafiłem na prace antenowo-kablowe. Sprzęt nadawczy był przykryty, żeby pył powstający przy robieniu otworów w ścianie nie niszczył delikatnych urządzeń. Jedno stanowisko nadawcze było czynne i YL Sneżana, 4O4W, brała udział w zawodach SAC CW. Kilka osób pracowało przy kierunkowej antenie na 7 MHz. W pewnym momencie nadleciał mały helikopter i wylądował obok stacji. To Ranko skraca sobie czas dojazdu na szczyt. Mnie zabrało to około 40 minut, choć odległości są niewielkie, droga jednak nadal jest trudna i kręta, a szczyt ma wysokość niemal 600 metrów nad poziomem morza.


Budynek i anteny 4O3A.


Ranko, 4O3A, ma dziś 53 lata i jest inżynierem o specjalności telekomunikacyjnej. Od lat prowadzi własną firmę produkującą profesjonalne urządzenia, a także przydatne dla radioamatorów filtry, przełączniki antenowe, sterowniki. Zainteresował się radioamatorstwem w wieku 15 lat i oczywiście działał w lokalnym klubie. Własny znak otrzymał dopiero w roku 1980.


Widok na Zatokę Kotorską ze stacji 4O3A, element nowej anteny na 7 MHz na pierwszym planie.


Wszystkie łączności zrobione pod znakiem 4O3A są zarejestrowane w Log of The World, a jest ich ponad 550 tysięcy. Bardzo często operatorami w zawodach są goście, poza tym na stacji zawsze mieszka jeden operator. Budynek jest obszerny, wyposażony w ogromne zapasy wody i własny generator na wypadek przerwy w dostawie prądu. Klimat jest łagodny, ale problemem są częste wyładowania atmosferyczne oraz silne wiatry w okresie zimowym.
Wyjątkowe miejsce stworzone przez wyjątkowego człowieka.


Ranko, 4O3A, dogląda prac przy kolejnej antenie na 7 MHz. Bore, 4O6Z, na drabinie montuje ostatnie elementy anteny.



Na szczycie wielkiego masztu stałego jest wielopasmowa antena używana do wyszukiwania mnożników w zawodach.



Trzy obrotowe maszty na stacji 4O3A.



Widok anten z dołu. Po lewej 2 zestawy 4-Square na 160 i 80 metrów.



Od lewej: Bore, 4O6Z, Bojan, technik, Ranko, 4O3A, Sneżana, 4O4W oraz Dragan, 4O4A, w jednym z pomieszczeń stacji 4O3A.



Ranko, 4O3A, pilotuje mały helikopter.



2013-10-10    SQ3JPD