SP DX Contest 2004 czyli OH0/SM0JHF

Tekst i zdjęcia:  Henryk  SM0JHF


W marcu 2004 napisał do mnie Paweł SP7PS z Kielc, że chciałby pojechać na Wyspy Alandzkie (Aland OH0) na zawody SP DX Contest na początku kwietnia. Zapytałem się mojego kolegi Sture OH0JFP jaki jest jego stosunek do tego pomysłu. Sture ma dobry stosunek do takich pomysłów a jego stacja jest do dyspozycji w weekendy. Natomiast we wtorki nadaje on w zawodach UKF-owych i lepiej mu wtedy nie przeszkadzać.

Sture OH0JFP wita odwiedzających go radioamatorów z otwartymi rękoma
na swojej stacji kontestowej za miastem.


Wyspy Alandzkie to interesujące miejsce. Archipelag składa się z około 6500 wysp i wysepek, oczywiście większość z nich to niezamieszkałe skały wystające w morza, a stałych mieszkańców jest tylko 25,000. Mimo przynależności do Finlandii, zagwarantowane są oficjalny jezyk szwedzki i autonomia. W ramach autonomii jest tu lokalny rząd, własne znaczki pocztowe i tablice rejestracyjne samochodów. Na dodatek rejon wyłączony jest z unii podatkowej w ramach Unii Europejskiej a można tu płacić zarówno Euro jaki i szwedzkimi koronami. Dla tysięcy turystów odwiedzających wyspy ma to praktycznie jedyne znaczenie, że na promach obowiązuje coś co nazywa się "Tax Free". Jest to oczywiście jeden wielki bluff, który jednak sprawia, że bilet promowy jest niemalże darmowy bo linie promowe zarabiają na sprzedaży alkoholu i papierosów. Ja nie palę (papierosów) i niemalże nie piję alkoholu więc na pokładzie muszę wyszukiwać sobie jakieś zajęcie - np. wypisywanie kart QSL za łączności pod znakiem OH0/SM0JHF.

Paweł SP7PS odezwał się ponownie kilka dni przed zawodami SP DX Contest. Niestety odwołał przyjazd niemalże w ostatniej chwili. Ja też w ostatniej chwili podjąłem decyzję aby nie zawieść tysięcy polskich krótkofalowców, którzy liczyli na mnożnik OH0 w tych ważnych zawodach. Szybko spakowałem mały transceiver ICOM IC706, automatycznę skrzynkę antenową AH4 i w piątek rano wyjechałem z domu w kierunku na północny wschód. Po godzinie jazdy samochodem byłem w porcie Kapellskär i za 153 korony (16 EURO) wykupiłem powrotny bilet na samochód z kierowcą do Mariehamn. Mariehamn to spokojne miasteczko wybudowane przez cara Rosji dla swojej żony Marii mniej więcej 200 lat temu. "Hamn" po szwedzku znaczy "port" i nie ma nic wspólnego z "HAM".

Sture OH0JFP w swojej budce (shack) do nadawania.
Miałem niewiele miejsca aby postawić tu mój IC 706 i mały komputer.


W roku 2003 także rozważałem możliwość pojechania na Wyspy Alandzkie na zawody SP DX Contest 2003 ale były w tym czasie burze, mróz po kolana i śniegu ze 40 stopni, więc nie wyszedłem nawet z domu tylko wystawiłem wędkę z balkonu i zrobiłem kilkadziesiąt QSO ze stacjami SP. W tym roku pogoda była niemal wiosenna, słonecznie i spokojnie na morzu. Podróż promem trwa 2.5 godziny ale na wyspach obowiązuje fiński czas więc według rozkładu jazdy zabiera to 3.5 godziny w jedną stronę ale za to tylko 1.5 godziny w drugą stronę.

W sobotę pojechałem poza miasto gdzie Sture OH0JFP ma swoją fermę antenową www.qsl.net/oh0jfp i rozejrzałem się po sytuacji. Na niskie pasma - 160, 80 i 40 m znalazłem tam dość nisko zawieszone dipole, na 3 górne pasma był 3-elementowy beam oraz dodatkowo 4-elementowa antena yagi na 21 MHz. Spodziewałem się największej aktywności na niskich pasmach i szybkiego przechodzenia z pasma na pasmo więc powiesiliśmy jeszcze jedną antenę wielopasmową - długi drut (long wire) - która była zasilana przez automatyczną skrzynkę antenową AH4.

Ogólny widok fermy antenowej OH0JFP w lokatorze KP00AB.
Leżący na pierwszym planie maszt obecnie jest zamocowany na podstawie dzwigu i jest obracany.


Zawody rozpocząłem na 21 MHz i pierwsze QSO było z Piotrem SP2JMR na stacji SP0PZK na SSB. Antena była odwrócona na zachód bo bezpośredniej propagcji oczywiście nie było na tak niedużej odległości. Dość szybko skończyła się możliwość robienia łączności na 21 MHz z dwóch powodów: polskie stacje wołające CQ w zawodach i z antenami pozwalającymi na backscatter można było policzyć na palcach, a resztki propagacji na zachód szybko sie skończyły. Na 14 MHz było jeszcze gorzej i przez cały czas zawodów nie było bezpośredniej propagacji pomiędzy OH0 a SP. Na dodatek wystąpiła nad rejonem silna zorza polarna i nawet na niskich pasmach miałem bardzo duże trudności z dowołaniem sie do silnych stacji SP. Łatwiej było dowołać się do stacji słabych co tłumaczę sobie tym, że te silne były bardziej oblężone. Łączności przybywało w logu bardzo powoli. O północy UTC pojechałem spać do domu Sture. Doszedłem do wniosku, że skoro w ciągu dnia i wieczora aktywność w zawodach była mizerna to napewno nie poprawi sie w nocy. Do nocnego siedzenia w zawodach trzeba mieć sporo samozaparcia. W niedzielę wyławiałem pojedyncze stacje cały czas przechodząc z pasma na pasmo. Udało mi się tą metodą zaliczyć kilka stacji SP na sześciu pasmach. Swoją działalność z SP DX Contest 2004 zakończyłem na 222 QSO mniej więcej godzinę przed końcem zawodów.

Anteny UKF-owe Sture OH0JFP


Kilka lat temu zaproponowałem aby przestać organizować te zawody z powody małego zainteresowania nimi. I ponawiam tę propozycję. W ubiegłorcznych zawodach IARU HF Championship wzięło udział i wysłało logi niemal 250 stacji SP plus kilkudzisięciu operatorów na kilkunastu stacjach SN0HQ. Jest to oczywiście nie do końca prawda bo niektórzy operatorzy SN0HQ nadawali też w wolnym czasie pod swoimi znakami i nie wszyscy, których logi zgłoszono faktycznie sami brali udział w tych zawodach ale ogólnie zaangażowanie i zainteresowanie było ogromne. Aby uatrakcyjnić SP DX Contest zmodyfikowano regulamin i m.in. stworzono nowe kategorie. Ale nie spowodowało to większej aktywności bo problem nie leży w ilości klas i możliwości otrzymania dyplomu.

Budka OH0JFP, z której ja nadawałem w czasie SP DX Contest 2004.
W tle widać obracane anteny na 21 MHz i 10 MHz.


Częściowo odpowiedź na coraz mniejszą aktywność radioamatorską otrzymałem w poniedziałek po zawodach. Odwiedziłem lokalny klub radiowy Alands Radioamatörer OH0AA. Pierwszy raz byłem tu w 1997 roku. Było wtedy tu sporo członków w różnym wieku, były 2 stacje konkurujące ze sobą w lokalnych zawodach UKF-owych. Gdy odwiedziłem klub w tym roku spotkałem kilku członków opowiadających sobie dykteryjki lub wspominających jak to było kiedyś. Przeciętny wiek tych panów, zresztą reprezentujących zarząd klubu, to mniej więcej 70 lat. Najstarszy z tam obecnych, Harry OH0AZZ, ma 81 lat ale jeszcze udziela się czasami w eterze czyli dojrzały wiek nie jest jedynym czynnikiem braku aktywności. Przypomina mi się dykteryjka o tym jak dwóch dojrzałych panów siedzi w wygodnych fotelach z cygarami i kieliszkami koniaku. Jeden mówi do drugiego: Gdy byliśmy młodzi uważaliśmy, że kobiety są najważniejsze. Potem pieniądze. A na starość zadawalamy się władzą...

Obawiam się, ze dotyczy to nawet władzy w lokalnym klubie lub stowarzyszeniu. W klubie OH0AA na papierze jest podobno 40 członków. Rok temu wydalono Sture OH0JFP z klubu bo ciągle chciał coś robić. I nadal robi. W ciągu 3 lat zbudował od zera swoją fermę antenową co oczywiście irytuje zarząd klubu, którego anteny rozsypują się a aktywność w eterze jest bardzo sporadyczna. Myślę, że podobnie jest w innych miejscach, w innych krajach. Starsi chcą bawić się w zaszczytne tytuły i odznaczenia, świadomie zniechęcają młodych ludzi. Sił i zapału coraz mniej u starszych, co jest naturalne, ale też i mniej rozsądku i logicznego myślenia. Nie ma tu powodu aby ktoś w SP się w tym miejscu obrażał na mnie bo ja naprawdę nie mam nikogo konkretnego w Polsce na myśli.

Fotografie są z roku 2003 i wcześniejsze. Przyjeżdżam tu kilka razy w roku i namawiam też wszystkich do odwiedzenia archipelagu. Jest tu kilka stacji KF zbudowanych i używanych przez Finów - OH0B na leżącej na wschód wyspie Brändö, OH0Z i OH0V leżące na głównej wyspie ale na północ od Mariehamn. Licencja CEPT obowiązuje tu od kilku lat a ostatnio zlikwidowano klasę II.

W ubiegłym roku natknąłem się na Donate SP5HNK gdy odwiedzała Sture OH0JFP.
Szczególnie latem zagląda tu wielu zagranicznych radioamatorów i radioamatorek...



copyright 2004
Henryk Kotowski SM0JHF
sm0jhf@chello.se
http://members.chello.se/sm0jhf



17-04-2004    SP3DWQ