W 1990 roku ustanowiliśmy REKORD POLSKI w CQWW M/S na poziomie 7.7 mln. punktów. Było to na stacji SN3A w Siedleminie. Pamiętam, że nawet feeder-y od anten odbiorczych wchodziły bezpośrednio do domu Jurka SP3GEM. Każde z sześciu stanowisk miało swoje anteny, nic nie trzeba było przełączać.
W 1996 roku przygotowując stacje SN2B do CQWW zamontowaliśmy około 7 różnych przełączników antenowych to jest około 50 przekaźników w różnych punktach wielkiej farmy antenowej u Kazia SP2FAX.
W 1998 roku pobiliśmy REKORD POLSKI z roku 1990 nadając ze stacji SQ6Z. Ponad 8,7 mln. punktów oraz 5140 QSO.
Ale to nie jedyny rekord .. ilość różnych przekaźników przekroczyła 60 sztuk.
W 2000 przygotowując stację SQ6Z do pracy w konkurencji SO2R należało zainstalować kolejne przełączniki i od tego momentu przestaliśmy prowadzić statystykę z cyklu ilość przekaźnikółw na ilość łączności.
Duże zainteresowanie ze strony stacji europejskich oraz kolegów z kraju jak wygląda dobrze przygotowana stacja contestowa i jakie elementy stanowią jej wyposażenie, których nie widać na kolorowych kartach QSL były powodem uruchomienia produkcji ,,KLUCZA DO SUKCESU,, czyli naszego URI 2000.
Poniżej przedstawiamy szkic okablowania stacji SQ6Z z listopada 2000r.
W stosunku do CQWW 1998 jest on znacznie skromniejszy - brak pola antenowego z antenami do odbioru ( 3 razy K9AY przełączane w fazie i przeciwfazie) oraz pola z trzema verticalami na 3,5 Mhz z podniesionymi przeciwwagami ( w 2000 roku jeden z verticali został przewrócony przez wandali, a okablowanie i przełączniki ukradzione).
Automatyczne sterowanie przełącznikami antenowymi z programów logujących :
CT (K1EA), NA (K8CC), TR (N6TR) ,WRITELOG, DX4WIN, N1MM - przełączniki antenowe dowolnego typu i na dowolne napięcie zasilające *.
Automatyczne sterowanie przełącznikami antenowymi bezpośrednio z TRX-a YAESU (opcja) o ile masz głęboką awersję do komputerów i WIN2000.
UWAGA: w czasie pracy z PC-em w każdej chwili możesz przejść na sterowanie ręczne.
PRZYKŁAD:
Nadajesz na 21 Mhz woła Cię coś słabego i chcesz sprawdzić czy Twój DIPOL 7 Mhz pozwoli Ci odebrać tą stację. Dotykasz mikroprzełącznika poz. 40 m i w momencie kiedy uznasz, że chcesz zmienić ANTENY przełączasz przełącznik PC/MANUAL na poz. MANUAL. Kiedy wrócisz w pozycję PC - URI 2000 będzie pamiętał, że w trybie sterowania ręcznego (MANUAL) jest wybrana 7.
Możesz zamówić URI 2000 obsługujący 9 pasm przy sterowaniu z PC oraz 8 pasm przy sterowaniu ręcznym.
Sterowanie wszystkimi funkcjami TRX-a poprzez interfejs IF 232: ICOM, YAESU, KENWOOD. Jeśli zmienisz TRX-a nie musisz kupować kolejnego IF 232. Standard transmisji ustawiasz zworkami wewnątrz URI 2000.
Sterowanie z pozycji programów logujących czterema bankami pamięci w dowolnym VOICE KEYER'e. Dla posiadaczy TS 850/950 wyzwalanie PLAY 1 - PLAY 3 oraz CLR z klawiszy funkcyjnych na klawiaturze PC-a. Klawisz " + " zachowuje swoją funkcję analogicznie jak przy pracy CW, loguje QSO oraz wyzwala bank pamięci PLAY 3.
Wbudowany interfejs CW do kluczowania TRX-a. Jeśli używasz dwóch TRX-ów, możesz zamówić wersję z automatycznym przełączaniem kluczowania z RADIO 1 na RADIO 2. Dotyczy również VOICE KEYERA przy pracy SSB na dwóch KENWOOD-ach '850/950.
W KENWOOD-ach oraz TRX-ach firmy YAESU (NAWET FT1000D) brak jest możliwości używania wewnętrznego klucza elektronicznego w czasie kluczowania TRX-a poprzez interfejs CW z PC-ta. Warto więc skorzystać z programu logującego NA (K8CC) lub TR (N6TR) który jest bardzo podobny do CT (K1EA) ale umożliwia podłączenie manipulatora a oprogramowanie klucza daje większe możliwości niż w większości kluczy elektronicznych. Możesz zamówić URI 2000 z interfejsem do podłączenia swojego manipulatora.
Kiedy nie sterujesz URI 2000 z PC-ta możesz przełączać ANTENY ręcznie korzystając z mikroprzełączników. Rezygnacja z konwencjonalnego przełącznika obrotowego podnosi w znaczny sposób komfort obsługi oraz dostarcza całkiem nowych możliwości.
- nie kręcisz przełącznikiem bez sensu przez wiele niepotrzebnych pozycji kiedy chcesz przełączyć antenę np. z 10 m na 160 m. Nie tracisz kontaktu z korespondentem.
- często po zamontowaniu nowej anteny całymi godzinami przełączamy się z jednej na drugą żeby ocenić, która z nich jest lepsza. Przy użyciu URI 2000 zmiana ANTEN jest natychmiastowa bez najmniejszej zwłoki.
URI 2000 umożliwia Ci na chwilowe podłączenie dwóch anten równolegle (oczywiście przy odbiorze).
Jeśli uważasz, że czas przełączania Twoich przekaźników w PA jest za duży możesz skorzystać z interfejsu PTT. Programy CT, NA, TR wysyłają sygnał przejścia na nadawanie przed rozpoczęciem kluczowania. W efekcie styki Twoich przekaźników w PA będą wieczne, a Ty będziesz przechodził na odbiór natychmiast po zakończeniu nadawania. Brak zwłoki VOX-a.
Zmieniając w programie klawiszami " ALT . " RADIO 1 - RADIO 2 URI 2000 przełącza kluczowanie CW z jednego TRX-a na drugi. Możesz zamówić wersję, która będzie przełączać również słuchawki z RADIO 1 na RADIO 2. W rozdziale VOICE KEYER pisaliśmy, że w przypadku TS 850/950 przełączamy również sterowanie bankami pamięci PLAY 1 - 3.
* - na wyjściu URI 2000 używamy subminiaturowych przekaźników co pozwala na sterowanie dowolnych przełączników antenowych.
W posiadanym przez Ciebie przełączniku antenowym napięcie pracy i sposób zasilania przekaźników nie stanowi żadnych ograniczeń.
Jeżeli do tej pory nie posiadałeś przełącznika antenowego - możesz zamówić w komplecie z URI 2000 przełącznik od 4 do 8 pozycji.
Jeśli dysponujesz mniejszą ilością anten albo kilkupasmowymi antenami z jednym kablem zasilającym URI 2000 umożliwia dowolne skonfigurowanie Twojego systemu.
Jeśli URI 2000 nie zaspokoi wszystkich Twoich problemów - to napisz !
Pomożemy Ci je rozwiązać.
Kiedy spróbujesz pracy w zawodach z URI 2000 np. IARU 2002 MIXED zapewniam Cię, że po 24 godzinach Będziesz rozpaczał, że to już KONIEC.
73 de SP3RBR
Adres:
SP3KEY
67-100 Nowa Sól
Al. Wolności 8
SP3KEY
Ostatnia aktualizacja 16-01-2002
Strona przygotowana przez Tomka SP3DWQ