Z wizytą u SP7JSG

© Henryk Kotowski, SM0JHF 2010.05.15


Czesław, SP7JSG przy antenie na stacji w Przybyszycach - lokator JO91xt

Czesław, SP7JSG jest żywym dowodem na to jak wielu jest w Polsce radioamatorów o bardzo zaawansowanych umiejętnościach technicznych, a o których niewiele wiemy. Już w latach 70. gdy mieszkał w Łodzi konstruował urządzenia nadawczo-odbiorcze na pasma UKF. Uczestniczył w ekspedycjach zarówno w kieleckiem jak i w Bieszczadach.

Czesław, SP7JSG przy antenie w Skierniewicach - lokator KO01bw

Obecnie mieszka w Skierniewicach gdzie prowadzi firmę handlującą urządzeniami do telewizji satelitarnej i innymi elektronicznymi. Przy domu w Skierniewicach ma imponującą antenę paraboliczną do łączności przez odbicie od Księżyca. W odległości kilkunastu kilometrów na południowy zachód znajduje się druga, równie imponująca antena przy jego wiejskim domu w Przybyszycach. Mikrofalowe pasma, które go interesują to 5.7 GHz i 10 GHz.

Parabola w Przybyszycach - głowicę zakłada się tylko przed nadawaniem

Anteny paraboliczne są bardzo profesjonalnie wykonane, ale są to tylko amatorskie konstrukcje wykonane w wolnym czasie i dla przyjemności. Widać we wszystkich konstrukcjach Czesława zamiłowanie do mechanicznie solidnej budowy.

Ostatnie podłączenie przed nadawaniem.

Czesław potrafił zainteresować swojego syna radioamatorstwem i jest on aktywny pod znakiem SP7UTF. Wnuczek Czesława ma znak SQ7UTF i jest bardzo zapalony do radia. W letnim QTH jest też kilka anten na fale krótkie tak aby syn i wnuczek mogli nadawać gdy są w odwiedzinach.

Próba nadawania i odbierania własnego echa odbitego od Księżyca.

Zainteresowanie komunikacją EME wymusiło na Czesławie naukę telegrafii, której nauczył się niedawno. Anteny do mikrofalowej łączności przez Księżyc zaczął budować dopiero 10 lat temu. Spodziewam się, że na emeryturze będzie Czesław częściej aktywny na pasmach.




2011-02-20    SQ3JPM
failed to include estat