4 SQUARE K9AY

Przełącznik wraz z klawiturą do wybierania kierunków


Od 1998 roku chciałem sprawdzić czy komputerowy model 4 Square K9AY zadziała w polu tak samo jak na ekranie komputera. Już jest i działa.

Wielu z nas zadrości hektarów które mają do dyspozycji posiadacze beverages. Ale ten luksus trwa krótko i trzeba się naprawde po polach nabiegać.

Dzięki pomocy Tomka SP3DWQ , Marka SQ3JPM , Marcina SQ3HMM , Wieśka SP6HEQ Jurka SP3GEM , Janusza SP6IXF, Staszka SP3HRN po dwóch tygodniach ciężkiej walki z tym projektem udało się usłyszeć na paśmie że komputerowy model nie oszukuje w najmniejszym stopniu.

Przez kilka lat "googlania" w internecie zastanawiałem się dlaczego nikt nie opisał takiego zestawu antenowego.

Po tych dwóch tygodniach szukania błędów w poszczególnych elementach zestawu zrozumiałem , że pewnie wielu ludzi na świecie próbowało ten system uruchomić ale oddstąpili od projektu bo po pierwszym podłącznieu system nie działał lub działał jako tako.

Lutując kabelki w sześciu puszkach składajacych się na cały zestaw możliwości popełnienia najmniejszego błędu są ogromne.

Podłączając puszki do ramek K9AY też są możliwości zrobienia fuchy.

Upór moich kolegów i wiara w moje wyliczenia doprowadziły w końcu do usuniecia wszystkich błędów.

Nie jest tak , że jak nie mamy miejsca na beverages to powiesimy sobie K9AY na maszcie flagowym przed wejsciem do naszego biura. Ta antena tak jak inne selektywne anteny odbiorcze potrzebuje jednak kawałek wolnego pola z dala od naszych masztów.

Im dalej tym lepiej.

Antena ta nie jest alternatywą dla beverages.

Budujemy ją wtedy kiedy nie ma miejsca na 200 m drutu w określonym kierunku.

Kilka opinii użytkowników 4 square K9AY :

Dwa miesiące temu pomyślałem że tej poźnej wiosny i latem będzie kilka wypraw dx-owych, które chętnie bym posłuchał na dolnych pasmach. W tym czasie zazwyczaj beverages z pola zdjęte bo co chwila wjeżdzają tam jakieś maszyny i coś sypią i rozpryskują.

Strona sp3key.com to moja jedna z obowiązkowych i natrafiłem tam na ilustrowany opis nowego rozwiazania anteny odbiorczej na low band postawionej na stosunkowo niewielkiej przestrzeni 30x30m, czyli dla mnie to antena całoroczna.

Konstruktor, Bogdan SP3RBR mimo ze kilka układów juz na terenie SP działało, do mojego pomysłu zapalił się tak, że przyjechał na montaż wraz z drugim ciekawskim, Przemkiem SP7VC. A zapał wynikal z tego że po postawieniu, zmontowaniu i uruchomieniu (3 godz i 15 min) mogliśmy porownać z 9-oma beverages 320m długości jak i 4 square verticals by COM-TEK - mojej podstawowej anteny nadawczej na 80m. Rezultaty były takie że rozjechaliśmy się po 3 dniach a ja w samotności dalej godzinami przełączałem kierunki we wszystkich ant low band. Na 7 Mc nowa 4 square K9AY okazała się lepsza od beverages. Na 80m beverages były "spokojniejsze" ale 4 square verticals przenosiły więcej qrn i działały mniej kierunkowo od 4 square K9AY.

Efekt który uzyskałem zrekompensował stosunkowo nieduże koszty związane z tą anteną.

Polecam

Kazik SP2FAX

--------------------------------------------------------------------------------------------

Od trzech tygodni mam postawioną 4 x K9AY /kwiecień 2005/. Po tym okresie mogę coś napisać. Pierwszą próbę jaką robiłem to odłączyłem trzy anteny i pracowałem na jednej. Wynik jest taki że nie możemy porównywać jednej antenty K9AY do 4 square K9AY. Każdy drut 60 m długości jest lepszy od pojedyńczej K9AY.

Antenę powiesiłem na wędkach z włókna szklanego. Cena wędki długości 8 m wynosi 43 zł. Dwa metry końcówek odłożylem a doł wędki przedłużyłem 1,5 m-rową rurą aluminiową fi 50 mm. Takie rozwiązanie pozwoliło mi wkopać 50 cm rury co daje mi uziom anteny. Lokalizacja - postawiłem środek 4 x K9AY 65 m od najbliższego masztu. Moje rozwiazanie jest na 80 m. Wielkim zaskoczeniem było że antena pracuje rownież na 40 m. To że pracuje na 40 m jest mało powiedziane, pracuje rewelacyjnie. Na 160 m ta wersja nie pracuje.

Trochę o kostrukcji. W antenie jest zastosowane 19 przekaźnikw. System przełączania jest po kablu koncentryczym. Jest to rozwiazanie idealne, brak możliwości pomyłek. Wszystkie śruby sa wykonane ze stali nierdzewnej, nakrętki typu motylek również stal nierdzewna. Nie widziałem schematu systemu przełączania ( mało mnie to interesuje ) ale w pudełuk przełączajacym widzę jakiś procesor oraz kwarc. Pracuje to bardzo dobrze. Pudełko przeprzełączajace ma 4 ledy oraz przełącznik off/on. Wybieranie kierunków jest wybierane z małego pulpitu który moze leżeć w dowolnym miejscu na biurku.

Co do pracy anteny tak jak już pisałem antena pracuje na dwóch pasmach a można powiedziec że na trzech ponieważ jest kierunkowość na 20 m ale w odwrotym kierunku. Na 80 mam 5 przałączanych verticali i te anteny używam również do odbioru. Porównując beverage do verticali wolę słuchać na verticalach ale są takie dni ze beverage jest lepsze. Pisze to żeby dać jakiś punkt odniesienia dla 4 x K9AY. Odnośnie 40 m nie miałem lepszej anteny odbiorczej, są przypadki ze tłumienie tyłu wychodzi mi ogromne. Miałem przypadek ze jakis F5 wychodził na plus 40dB a po przełączeniu na tył stwierdziłem brak śladu F5, kompletna cisza. Całe szczęście że jakiś UA9 zaczał wołać CQ DX. Na 80 m antena zachowuje się podobnie, stacje EU wycina wspaniale. Każdy zada pytanie czy to zastapi beverage? odpowiadam że nie, brakuje kątów zerowych.

Przez 3 dni słuchałe NL7Z długą drogą na 4 x K9AY, odbierałem ale miałbym problemy z QSO, przy verticalach mogłem robić qso. Ale pytanie co my porównujemy, antenę która kosztuje około 1.000 zł z anteną co kosztuje około 15.000 zł. Reasumując widzę tą antenę u siebie i będę ją miał w stałym zestawie. Rozwaliła mi się wizja sytemów odbiorczych jakie miałem ale będę to zmieniał. Bogdan gratuluję rozwiązania. Fazowanie K9AY nie jest nowym rozwiązaniem ale przesuwniki fazowe jakie zastosował RBR jest nowatorskie. Przesuniecie uzyskuje w dużym zakresie czestotliwości co pozwala na pracę anten w bardzo dużym zakresie czestotliwości. Co widzimy antena pracuje 80 m oraz 40 m..

Uważam że projekt jest dokończony i antenę mogę polecić z pełną odpowiedzialnością.

Jurek SP3GEM

--------------------------------------------------------------------------------------------

... " to jest jednak PRZEBÓJ sezonu wiosna-jesień i nie tylko."

Andrzej SP8LBK


Co się składa na zestaw 4 square K9AY :

- pole 30 na 30 metrów
- cztery tyczki po 7 metrów rozstawione w rogach kwadratu 20X20m
- drut na ramki 8 X 24 metry
- drut w izolacji na połączenie komutacji 4 X 15m
- pręty na uziemienia
- cztery puszki z transformatorami i przekaźnikami przełączającymi kierunki
- jedna puszka z układem fazowania 4 Square i przełączaniem kierunków
- zasilacz z manipulatorem zmiany kierunków i ze zwrotnicą w.cz. do zasilania całego systemu.
- feeder 50 ohm im dłuższy tym lepiej
- cztery kable 50 ohm do płączenia puszki fazującej z czterema K9AY
- troche sznurka, taśmy izolacyjnej, opasek zaciskowych, chęci do pracy i gotowe.

Bogdan SP3RBR


Przełącznik - widok z tyłu


Komplet puszek antenowych, fazownik i przełacznik 4 square K9AY


4 square K9AY w zimowej scenerii zamontowany u Marcina SQ3HMM.
Ramki zostały powieszone na zwykłych kołkach z lasu.


Schemat rozstawienia anten.


Prawidłowy montaż puszki antenowej.
Ramki podłączone są do puszki "od dołu".
Taki montaż zapobiega w czasie deszczu ściekaniu całej wody z ramek na puszkę.


Nie zapominajmy też o zrobieniu uziemienia do każdej z anten.
Tutaj jako tyczki zastosowaliśmy wędki z włokna szklanego.


Życzymy dużo DX-ów

SP3KEY Team
6.05.2005

Clickable Image