Contest: RU contest | SM3CER Contest Service | Contesting.com | WA7BNM Contest Calendar



ZIELONOGÓRSKIE KRÓTKOFALARSTWO wczoraj i dziś

Autor: Krzysztof SQ3JPD, data: 1 grudnia 2015 r.

W dniu 18 listopada 2015r w Muzeum Ziemii Lubuskiej owtarto wystawę "Krótkofalarstwo Zielonogórskie wczoraj i dziś". Na wystawie prezentowane są dokumenty archiwalne i pamiątkowe z początku rozwoju krótkofalastwa w Zielonej Górze pochodzą głównie z już nieistniejącego klubu SP3KBJ, w którym koncentrowało się nasze "życie na falach eteru".


Wystawa jest próbą ukazania historii amatorskiej służby radiowej w Zielonej Górze.


O wystawie

Wystawa zorganizowana została przez Przemka SP3FAR.

Na wystawie można obejrzeć też zabytkowe eksponaty z kolekcji kolegów SP3GAX, SP3BNC, SP3FAR, SP3AMO, SP3AZO, SP3SBK oraz SP3NYX.

Wystawę można zwiedzać:
w środy, czwartki i piątki w godzinach 11.00-17.00-tej
w soboty 10.00-15.00 tej, w niedzielę 10.00 - 16.00 tej.

Wystawa będzie czynna do 03.01.2016r.


Zaprezentowane zostały odbiorniki i nadajniki starego typu, w większości skonstruowane przez samych krótkofalowców, ale i nowoczesne transceivery oraz anteny, radiostacje itp.

Do najciekawszych eksponatów należą m.in.: zabytkowe radio "Marconi", zestaw amatorskiej telewizji, która działa na paśmie 1,2 GHz czy zestaw do emisji RTTY, wykonany przez jednego z zielonogórskich pasjonatów krótkofalarstwa.

Przedstawione zostaną także sylwetki Lubuszan związanych z tym hobby, którzy na potrzeby wystawy dostarczyli swój sprzęt, trofea, dyplomy z zawodów oraz inne pamiątki.

Wystawie towarzyszy ekspozycja wyposażenia klubu SP3PJE jako formacji obrony cywilnej oraz "Antena/Tranceiver unit" służąca jo komunikacji z Inmarsat c, zaprezentowana przez firmę Hertz Systems Ltd. Sp. z o.o."
(ONET)

Fotoreportaż


SP3KBJ - trochę historii

Zielonogórski Radioklub Ligi Ochrony Kraju SP3KBJ powstał we wrześniu 1951 roku. Inicjatorami jego utworzenia i pierwszymi jego działaczami byli: inż. Priwew, ob. Pufke, Józef Knast, Ryszard Kowalski oraz Zenon Czerechowicz, który był pierwszym wykładowcą na kursach radiowo-elektrycznych. W kolejnych latach Radioklub otrzymał pomieszczenie przy ulicy Dąbrówki i wyposażenie (radiostacje, transceivery i odbiornik), co pozwoliło na rozwinięcie działalności szkoleniowej i krótkofalarskiej. Już w lipcu 1954 roku startując w Międzynarodowych Zawodach UKF pod nazwą "Polny Dzień", zielonogórska radiostacja SP3UAB zajęła pierwsze miejsce, nawiązując z wysokości Szrenicy 145 łączności międzynarodowych w ciągu 28 godzin pracy.



Z każdym następnym rokiem do klubu wstępowali nowi członkowie, zwiększała się ilość sprzętu, rosła liczba szkolonej młodzieży. Do najaktywniejszych w tamtym czasie działaczy należeli: Czesław Łuniewicz, Bronisław Antkowiak, Jan Krukowski oraz Włodzimierz Kotarski. Pod koniec 1956 roku Radioklub otrzymał nowe pomieszczenie przy ulicy K. Lisowskiego. Z garstki osób rozpoczynających działalność w 1951 roku, klub rozrósł się do rozmiarów prężnej i aktywnej organizacji z 164 członkami w 1971 roku.
W czasie swej działalności klub szkolił chętnych na kursach specjalistycznych z zakresu radiotelewizji, radiomechaniki, radiooperatorstwa oraz krótkofalarstwa. Radiostacja klubowa nawiązała kilkadziesiąt tysięcy łączności z wieloma krajami świata, m.in. Australią, Wenezuelą, Etiopią, Japonią. Z klubu wywodzi się szereg znakomitych sportowców łączności, m.in. A. Kotkowiak - Mistrz Polski w wieloboju łączności czy J. Pawlak - wieloletni reprezentant klubu na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Obok działalności sportowej, radiostacja klubowa brała udział w kilkunastu akcjach ratunkowych, w których w kilku przypadkach przyczyniła się do uratowania życia ludzkiego. Tu wyróżnili się operatorzy: F. Król, J. Mularski oraz R. Sawicki.

Dzień 3 marca 1980 roku uznaje się za początek emisji cyfrowych. Właśnie wtedy grupa krótkofalowców z Zielonej Góry w trakcie obchodów 50-lecia PZK nawiązała łączność SSTV. Tu należy wspomnieć o zasługach Juliusza Schmita SP3AUZ, Stanisława Rudzkiego SP3LPL, Marka Bursztyna SP3LPM i inż. Grzegorza Cierniocha, ówczesnego kierownika zielonogórskiego nadajnika TV. Z Winnego Grodu pochodzą także pierwsze monitory z lampą o długiej poświacie KST1 i KST2. W tym samym czasie Bartosz Pastuszak SP3CAI z Gorzowa Wlkp. pracował nad adaptacją dalekopisu RTF 51 do potrzeb amatorskich i budował modem do pracy na RTTY. Uwieńczeniem miesięcy pracy była pierwsza łączność przeprowadzona 23 grudnia 1980 roku ze stacją OZ1BWR.

Amatorskie radio wniosło znaczący wkład w rozwój takich nauk, jak projektowanie, przemysł i usługi socjalne. Ekonomiczne i społeczne korzyści wyniesione z badań operatorów amatorskich radiostacji stworzyły nowe gałęzie przemysłu, spowodowały finansowe oszczędności, przyczyniły się do łączenia narodów i uratowania wielu ludzkich istnień. W czasie powodzi w Polsce w 1997 i 2010 roku, podczas kataklizmów wywołanych tsunami w Azji, w Australii i w Japonii krótkofalowcy służyli bezinteresowną pomocą, gdyż profesjonalne służby zawiodły lub miały ogromne problemy.

Powrót









POLECAMY
SP EmCom Łączność Kryzysowa PZK
Amatorska Radiokomunikacja Satelitarna
Zawody Zielonogórskie
Nowe emisje cyfrowe
Lokalizacje radiostacji lubuskich
Lubuskie przemienniki